Gala Premiilor în Sănătate a intrat pe ultima sută de metri. În mai puțin de o săptămână vor fi anunțați marii câștigători ai trofeelor. În cursa pentru cele 13 trofee s-au înscris 50 de candidați. Vă propunem să descoperiți lista persoanelor și instituțiilor medicale care au intrat în concurs.
1.Cea mai bună echipă a medicului de familie:
- Echipa medicului de familie Centrul Medicilor de Familie numărul 3, AMT Botanica;
- Echipa medicului de familie Centrul Medicilor de Familie SANCOS;
- Echipa medicului de familie Ion Vasilachi, de la IMSP CS Rudi, raionul Soroca;
2.Cea mai bună echipă de asistenți medicali:
- Echipa de asistenţi medicali AMT Botanica;
- Echipa de asistenţi medicali CS Flămânzeni–Coşcodeni, raionul Sângerei;
- Echipa de asistenţi medicali a blocului operator, Spitalul Clinic Municipal Bălţi;
3.Cea mai bună echipă de urgență:
- Echipa AMU, SZ AMU „Nord”;
- Departamentul de Medicină Urgentă, SCM „Valentin Ignatenco”;
- Departamentul de Medicină Urgentă, Spitalul raional Cahul;
4.Cea mai bună echipă/secție spitalicească:
- Echipa de coordonare în transplant, Spitalul Clinic Municipal „Sfânta Treime”;
- Echipa de transplant hepatic, Spitalul Clinic Republican;
- Echipa geriatrică, Spitalul Clinic al Ministerului Sănătăţii;
- Echipa terapeutică, Spitalul Clinic Municipal Bălţi;
- Departamentul cardiochirurgie, Spitalul Clinic Republican;
- Secţia obstetrică-ginecologie, Spitalul raional Donduşeni;
- Secţia pentru tratament ARV, Spitalul Dermatologie şi Maladii Comunicabile;
- Secţia de pedopsihiatrie, Spitalul de Psihiatrie Bălți;
5.Cea mai bună echipă în promovarea sistemului AOAM:
- Agenţia Teritorială Vest a Companiei Naționale de Asigurări în Medicină;
- Agenţia Teritorială Sud-Est a Companiei Naționale de Asigurări în Medicină;
- Agenţia Teritorială Centru a Companiei Naționale de Asigurări în Medicină;
6.Cea mai reușită activitate în domeniul sănătății publice:
- Centru Naţional de Sănătate Publică;
- Centrul de Sănănate Publică Chişinău, Eudochia Tcaci şi specialiştii secţiei Sănătatea Alimentară;
- Centrul de Sănănate Publică Orhei;
- Centrul de Sănănate Publică Cahul Vladimir Lâsenco;
7.Cel mai performant management al instituției medicale:
- Anton Coval, șef IMSP Centrul de Sănătate Horești;
- Comitetul Sindical al SCM „Sf. Arhanghel Mihail”, Spitalul raional Cimişlia;
- Centrul Naţional de Transfuzie a Sângelui;
8.Performanță în activitatea didactică:
- Mariana Negrean, Colegiul Național de Medicină și Farmacie „Raisa Pacalo”;
- Aurica Pancu, Colegiul de Medicină Ungheni;
- Ianca Tabuncic, Colegiul de Medicină Cahul;
- Victoria Tintiuc, Colegiul de Medicină Orhei;
- Vera Nedelciuc, Colegiul de Medicină Bălți;
- Centrul Universitar de Simulare în Instruirea Medicală a Universității de Stat de Medicină și Farmacie „Nicolae Testemițanu”;
9.Cel mai activ ONG în domeniul sănătății:
- Tamara Adașan, Asociația Obștească „HOMECARE”;
- Asociația Obștească Centrul de Asistenţă Socio-Medicală la Domiciliu „CASMED”;
- Galina Lesco, Centrul de Sănătate Prietenos Tinerilor „Neovita”;
- Rodica Comendant, Centrul de instruire în domeniul sănătății reproductive (CIDSR);
- Ghenadie Țurcanu, Centrul „PAS”;
- Alexander Curasov, Asociația „Inițiativa Pozitiva”;
10.Jurnalism în sănătate:
- Maria Marian, prezentatoarea emisiunii „Acasă Devreme” Jurnal TV, Jurnal Trust Media
- Maria Dimineţ, reporter sănătate, General Media Group (Publika TV)
- Munteanu Galina, reporter la „Ziarul Naţional”
- Maxim Liuba, reporter Prime TV
11.Cea mai de succes activitate realizată de alte autorități publice:
- Ministerul Educației;
- Ministerul Muncii Protecției Sociale și al Familiei;
- Consiliul Raional Ocnița;
- Comisia parlamentară sănătate, protecție socială și familie;
12.Cea mai sigură instituție de alimentație public:
- Liceul Teoretic „George Călinescu” Chişinău;
- Colegiul Național de Medicină și Farmacie „Raisa Pacalo” – cantina pentru studenți și cadrele didactice gestionată de SRL Cecati Prim;
13.Întreaga carieră medicală – este o secțiune unde sunt nominalizări doar din partea membrilor juriului. Este eligibilă candidatura lucrătorului sistemului de sănătate care a activat timp de cel puțin 10 ani în sistemul de sănătate și a obținut rezultate cuantificabile și cu impact în procesul de creare și dezvoltare a sistemului autohton de sănătate.
Câștigătorii fiecărei secțiuni în parte vor fi anunțați în cadrul festivității de premiere și de înmânare a trofeelor, de joi, 23 aprilie, la ora 17.00, la Sala cu Orgă din Chișinău.
Marina Lița, MedNews